В статията ни „Що е то халотерапия или чудото на солта“ говорихме за възникването на халотерапията и основните параметри на терапията в солна стая. Сега ще кажем повече за:
Терапевтичните ефекти от Халотерапията
Какво прави Халотерапията толкова полезна
За кого е подходяща Халотерапията
Колко често и при какви условия се прави Халотерапия
Как да се подготвим за терапията в солна стая
Интерирорът в солните стаи
Терапевтичните ефекти от Халотерапията
Халотерапията има благотворно въздействие при:
Респираторни проблеми:
- при обикновена настинка, както и за превенция на дихателни заболявания;
- при състояния на астма, пневмония, бронхити;
- при алергии които засягат носа,ушите, синусите или гърлото;
- при ринити, синузити, фарингити, ларингити и др. УНГ заболявания;
- за прочистване на дихателните пътища от твърди частици и остатъци от тютюнев дим
Кожни проблеми
- акне, невродермити, псориазис, целулит
Психически състояния
- пренапрежение, преумора, хронична умора, депресивни състояния, стрес и др.
Какво прави Халотерапията толкова полезна
Солният аерозол, който се разпръсква по време на солната терапия, притежава няколко много важни свойства. Той е антисептичен, което означава, че по естествен начин унищожава болестотворните гъбички и бактерии, както и всички алергени. Това прави въздуха в солната стая практически хипоалергенен и напълно чист.
При вдишване солните частици убиват също така бактериите и гъбичките полепнали върху лигавиците, като в същото време засилват имунната система. Ето защо децата, които се подлагат на халотерапия са значително по-малко податливи на заболявания. Солта намалява отока на лигавицата на дихателните пътища, спира кихането, отпушва носа и настинката намалява или изчезва.
Състоянието на кожата също се подобрява, тъй като солта унищожава и вредните гъбички и бактерии, причиняващи кожни проблеми.
Солният аерозол, който се разпръсква в солната стая, също така, насища въздуха с отрицателни йони. Те от своя страна неутрализират вредната за здравето ни положителна йонизация, която се образува от електроуредите и мобилните устройства и на която постоянно сме изложени.
Понякога хората, които се подлагат на лечение със сол започват да кашлят или кихат повече. Тази реакция е временна и не означава, че здравето им се влошава. Точно обратното – това е знак за скорошно подобряване, тъй като дихателните им пътища се прочистват.
За кого е подходяща Халотерапията
Халотерапията е подходяща за хора от всякакви възрасти. Включително за бебета на по няколко месеца и възрастни хора.
Препоръчва се да се избягва Халотерапията от хора с високо кръвно налягане и с тежки бъбречни заболявания. Халотерапията не е препоръчителна в острите фази на вирусни заболявания, както и при повишена телесна температура.
Във всички останали случаи тя е препоръчителна.
Колко често и при какви условия се прави Халотерапия
Когато става дума за профилактика се препоръчват 10 сесии в 10 последователни дни, с продължителност на всяка сесия 20 до 40 мин. Добре е тези десетдневни сесии да се повторят 2-3 пъти в годината, като между тях също може да се посещава солна стая 1-2 пъти седмично.
При настинки, грипни състояния, ушни инфекции, хрема, се препоръчват 3 до 8 сесии.
При хронични състояния на астма, синузит, алергии, дерматологични заболявания, се препоръчват 12 до 20 сесии по 40 мин, през ден.
За подобряване на емоционалния статус, облекчаване на стреса и релаксация, според нуждите на пациента.
Важно е да се помни, че при малки деца престоят в солната стая продължава от 20, максимум до 30 мин.
Как да се подготвим за терапията в солна стая
Посещението в солна стая не изисква никаква по-специална подготовка. В помещението се стои с дрехи, тъй като солните частици не оставят никакви петна по тях, нито следи по косата. Желателно е ползването на чисти чехли или калцуни, като децата могат да бъдат и боси.
Не се препоръчва използването на силни парфюми. Мобилните телефони също е добре да бъдат оставени извън помещението.
Интерирорът в солните стаи
Това как изглежда една солна стая е въпрос на дизайнерско решение и до голяма степен на бюджет.
Солната стая може да бъде изградена така, че да наподобява солна пещера. Стените от тухли хималайска сол със задно осветление безспорно дават усещане за уют и са изключително ефектни. Ако се предвижда солната стая да се ползва по-често от деца, подът може да бъде посипан със сол или за децата да се предвиди малко басейнче тип пясъчник, в което те да се забавляват с играчки за пясък по време на престоя си. Могат да се поставят солни лампи, които създават допълнителна атмосфера.
Важно е да се знае, че декорацията на интериора (била тя и от сол) няма особен принос върху ефекта на самата терапия, тъй като най-важното за самата терапия е халогенераторът, който насища въздуха със солни частици и именно той превръща даденото помещение в солна стая.